Loading...
TÜRKÇE  I  ENGLISH

IELTS KURSU

IELTS KURSU

Akademik ve Genel (General Trainig) olmak üzere iki farklı versiyonda yapılan bu sınav uluslararası standartlarda İngilizce dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır. Bu sınava dünyanın her yerinden farklı amaçlarla yılda 1.9 milyon kişi girmektedir.

Akademik IELTS, İngilizce konuşulan ülkelerdeki üniversitelere lisans veya yüksek lisans programlarına kayıt yaptırmak veya iş başvurusunda bulunmak isteyenlerin girdiği sınavdır.

Genel IELTS ise Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya İngiltere’ ye göç etmek veya lisans altı eğitim almak isteyenler girer.

IELTS Avustralya, İngiltere, Kanada, Irlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’ daki çoğu akademik kurum ve Amerika’da 3.000’den fazla akademik kurum ve profesyonel organizasyon tarafından kabul edilmektedir. Dünya çapında toplam 6.000 organizasyon tarafından IELTS kabul görmektedir. IELTS sınavını kabul eden kurumlara şu siteden ulaşabilirsiniz: http://bandscore.ielts.org

Sınav skoru 1-9 puan aralığında belirlenmiş olup en düşük skor 1 en yüksek skor 9’dur. Sabit bir sınav geçme skoru yoktur; her kurum başvuru amacına göre minimum başarılı sayılacak skoru kendi belirler, adayların kendi amaçlarına göre başvuracağı yerlerden bu bilgiyi önceden alması gerekir.

IELTS skorlarının açıklaması

Sınavdan alınan puan iki yıl boyunca geçerlidir. Bununla beraber bir kurumda çalışmaya başlamış kişilerin İngilizce seviyesini muhafaza edip edemediğini kurum iki yıl sonra tekrar değerlendirir ve gerektiğinde sınava yönlendirebilir.

IELTS her ay 4 defa yapılmaktadır. Sınav genellikle Cumartesi ve Perşembe günleri yapılır. Sınav tarihlerini görmek için size en yakın sınav merkezi ile irtibata geçebilirsiniz. Türkiye’de girebileceğiniz sınav merkezlerine de şu linkten ulaşabilirsiniz:

 


TÜRKİYEDE GİREBİLECEĞİNİZ SINAV MERKEZLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


 

SINAV İÇERİĞİ :

Sınav dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. Dinleme bölümünde Kuzey Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz aksanları da geçmektedir. Aşağıdaki tabloda sınav içeriğini görebilirsiniz.

Hem Akademik hem Genel IELTS’ te dinleme ve konuşma bölümleri aynıdır ancak okuma ve yazma bölümleri bu iki tip sınavda farklılık gösterir. Her iki tip sınavda da dinleme, yazma ve okuma bölümleri aynı gün tamamlanırken konuşma bölümü sınavdan önceki veya sonraki yedi gün içinde yapılır.

 

SINAVDAKİ BÖLÜMLER:

*1. bölüm: Dinleme (30 dk.)

Sınav 30 dakikalık dinleme bölümü ile başlar. Bu bölümde karşınıza karşılıklı konuşma ve monologlardan oluşan dört adet dinleme parçası çıkacak. Sizden beklenen bu parçalara yönelik soruları cevaplandırmak.

  1. Dinleme parçası: İki kişi arasında geçen günlük bir konuşma içeren dinleme parçası,
  2. Dinleme parçası: Günlük bir konuşmada geçen o bölgedeki imkanlar (sinema, tiyatro vs.) hakkında bir monolog,
  3. İki veya dört kişi arasında geçen eğitimle ilgili bir diyalog, örneğin bir üniversite hocası ve öğrencisi arasında bir akademik bir iş hakkındaki konuşması,
  4. Akademik konu hakkında bir monolog, örneğin üniversite dersi.

*2. Bölüm: Okuma (60 dk.)

Bu bölümde 60 dakikanız olacak ve karşınıza toplamda 40 soru çıkacak. Bu bölümde; ana fikri bulma, detayları bulma, göz gezdirerek fikir edinme, mantıksal tartışmayı, yazarın görüşünü, tarzını ve amacını anlama test edilir. IELTS Academic ve IELST General Training için okuma bölümleri farklıdır.

IELTS Academic:

Bir olayı farklı konularla ve analitik bir şekilde anlatarak betimleyen ve gerçeklere dayandıran üç uzun okuma parçası göreceksiniz. Seçilen parçalar; çeşitli kitaplar, gazeteler ve magazinlerden ilgili konuda uzman olmayanlara ve üniversite adaylarına hitap edecek şekilde toplanmıştır.

 

IELTS General Training:

Yine kitaplar, gazeteler, ilanlar, reklamlar, firma rehberlerinden toplanmış ve daha çok günlük hayatla ilgili okuma parçaları vardır.

 

3. Bölüm: Yazma (60 dk.)

IELTS Academic:

Üniversite lisans veya lisansüstü adaylarına ve iş başvurusu yapmak isteyenlere hitap edecek iki kompozisyon konusu çıkacak.

İlk kompozisyonda; bir grafik, tablo ya da diyagram vardır ve sizden bilgileri kendi cümlelerinizle ifade etmeniz beklenir. Belli bir sürecin adımlarını tarif etmeniz, ilgili bilgiyi açıklamanız istenebilir, örneğin bir işin nasıl yürüdüğü ya da bir olayın nasıl gerçekleştiği..

İkinci kompozisyonda; bir argüman, problem ya da bakış açısına cevap veren bir yazı yazmalısınız.

Her iki kompozisyon için de resmi dil kullanılması esastır.

IELTS General Training:

Genel ilgi alanları ile alakalı iki adet kompozisyon yazmalısınız.

İlk kompozisyonda; bir durumu açıklayan veya herhangi bir konu hakkında bilgi soran bir mektup yazmanız beklenir. Yazı tarzı kişisel, yarı resmi veya resmi olabilir.

İkinci kompozisyonunuzda; bir argüman, problem veya bir görüşe cevaben bir yazı yazmalısınız. Yazı diliniz IELTS Academic’ e göre daha az resmi olabilir.

 

4.Bölüm: Konuşma (11-14 dk.)

Üç kısımdan oluşur:

Birinci kısımda aile, iş, ev, eğitiminiz, ilgi alanlarınız hakkındaki sorulara cevap vermelisiniz, 4-5 dakika sürer.

İkinci kısımda; size, hakkında iki dakika boyunca konuşmanız gereken konuyu gösteren bir kart verilecek ve hazırlanmanız için bir dakikanız olacak. Konuşmanız bittikten sonra sınav gözetmeni size aynı konuyla ilgili bir veya iki soru soracak.

Üçüncü kısım; ikinci kısımdaki konu ile ilgili daha detaylı sorular sorulur. Bu kısımda dört veya beş dakika içinde konuyla ilgili daha soyut fikirler hakkında konuşmanız için şansınız olacak.

Sınav hakkında daha detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.ielts.org/PDF/Information_for_Candidates_booklet.pdf

 

IELTS SINAV SONUCUNUN AÇIKLANMASI:

Sınav sonucu sınavdan sonraki 13. gün belli olur. Adaylar sınav sonucunu sınav merkezlerinden yüz yüze öğrenebilirler; sınav merkezlerinin telefon, mail ya da fax ile sonuçları bildirme yetkisi yoktur. Size sınav sonucunu gösteren ‘Test rapor formu‘ ndan yalnızca bir adet verilecek, bu formu saklayınız. Zira orijinal olmayan formlar geçerli değildir. Adayların talep etmesi durumunda ve en fazla beş adet olmak üzere, test merkezleri de üniversite veya kurumlara sonuçları ücretsiz olarak göndermektedir.

Puza Group © 2014 Tüm hakları saklıdır